Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo viacerých mestách uskutočnila raziu s krycím názvom Investor. Ako informoval Denník N, zaisťovala dokumenty v prípade firiem 33-ročného Petra Béreša pre podozrenie z ekonomickej trestnej činnosti.
Peter Béreš mal v minulosti sľubne rozbehnutú podnikateľskú kariéru a za svoj projekt asistenčných mobilných robotov bol v roku 2014 aj členom rebríčka 30 pod 30.
Teraz NAKA prešetruje aktíva jeho firiem, medzi ktorými je aj Axe Capital Group.
Minimálne 50 miliónov
Denník N uviedol, že od stoviek ľudí získal prinajmenšom 50 miliónov eur na obchodovanie pomocou botov – automatizovaného obchodovania podľa špeciálnych stratégií.
Tie vytvoril aktuálne jediný člen jej predstavenstva Peter Béreš. Firma sľubovala nadpriemerne vysoké výnosy v desiatkach percent a tie klientom najprv aj vyplácala. Tí sa však od minulej jesene k peniazom nevedia dostať.
Do schémy mali investovať peniaze aj rôzne známe mená, či už z prostredia biznisu, športu alebo politicky exponovaní jedinci, píše taktiež Denník N.
Podľa advokátov zastupujúcich klientov môže ísť o podobný pyramídový model, na akom fungovala podvodná schéma BMG Invest.
Jeden z veriteľov už podal návrh na konkurz, informuje ďalej Denník N. Súd o ňom ešte nerozhodol.
Axe Capital Group zakladali v roku 2018 Peter Vlkovič a košický advokát Ján Šofranko, pričom pred dvoma rokmi z orgánov firmy odišli a od toho času pôsobí Béreš ako predseda predstavenstva sám.
Na jeho biznis upozorňovala aj NBS
Národná Banka Slovenska (NBS) upozorňovala na aktivity Axe Capital Group už v apríli minulého roka, keď na svojej stránke vydala aj oficiálne stanovisko pre verejnosť.
„Činnosť spoločnosti v súčasnosti nepodlieha dohľadu Národnej banky Slovenska spoločnosť nemá udelené žiadne povolenie na výkon činnosti v oblasti finančného trhu na Slovensku a nie je zapísaná v žiadnom registri vedenom Národnou bankou Slovenska,“ upozornila NBS.
Dodala tiež, že finančné prostriedky investované prostredníctvom tejto spoločnosti nie sú kryté Fondom ochrany vkladov ani Garančným fondom investícií.
Na investičných portáloch sa o podozrivých aktivitách Axe Capital Group diskutovalo už niekoľko mesiacov, pričom viacero užívateľov zdieľalo svoje skúsenosti s tým, ako prišli o tisícky eur.
V poslednom období sa ľuďom, ktorí čakali na vrátenie svojich peňažných prostriedkov, začala ozývať ďalšia Bérešova firma Zizzy SE, za ktorú ich oslovujú jeho niekdajší spolupracovníci – bývalý šéf UniCredit Bank Jozef Barta a ex- šéf rizika tej istej banky Vladimír Nagy a predostierajú im riešenie ich situácie.
Dvojica pritom pôvodne pripravovala pre Béreša projekt privátnej banky, ktorý stroskotal. Dnes pôsobia v príbuznom investičnom fonde s názvom Zuzzy Fund SCS so sídlom v Luxemburgu.
Podobne ani tento fond nepodlieha luxemburským regulačným úradom, upozorňuje na svojej stránke. Finančné výsledky za uplynulý rok ešte fond nezverejnil, na stránke uvádza, že tak učiní čoskoro.
Zizzy, ktorá má sidliť v bratislavskej Polus Tower a aj v Košiciach, píše na webe, že pripravuje novú stránku. Sociálne siete, cez ktoré mala firma aktívne oslovovať nádejných klientov, sú znefunkčnené.
Forbes oslovil už pred niekoľkými dňami s otázkami aj Bérešovu košickú firmu Axe Capital Group, zatiaľ bez odpovede.
Ocenený za roboty v zdravotníctve
Peter Béreš mal 24 rokov, keď sa dostal do výberu 30 pod 30 v roku 2014 ako spoluzakladateľ košickej firmy ProRobotic Systems, ktorá vyvíjala novú generáciu asistenčných mobilných robotov pre zdravotníctvo.
Peter Béreš mal vybudované povedomie geniálneho matematika, ktorého automatizovaní boti prinesú vysoké výnosy. Foto: archív Petra Béreša
Pre riešenie projektu získal aj podporu nadácie Volkswagen. Bol tiež finalistom projektu Mladý inovatívny podnikateľ 2013.
Béreš študoval na Katedre výrobnej techniky a robotiky Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.