Manuál je zostavený podľa informácií ministerstva zahraničných vecí, usmernení rezortu diplomacie a informácií chorvátskeho ministerstva vnútra. Nájdete tu aj odkazy na testovacie miesta v Chorvátsku, číslo núdzovej linky v prípade podozrenia na ochorenie Covid-19 a odkaz na registračný formulár, ktorý sa odporúča vyplniť ešte pred cestou, aby ste sa vyhli zdržaniu na hraniciach.
Cestovateľom do Chorvátska sa odporúča pred cestou vypĺňať formulár EnterCroatia pre ľahšie a rýchlejšie vybavenie na hraniciach. Formulár je k dispozícii aj v slovenčine, avšak Zastupiteľský úrad SR v Záhrebe odporúča vyplnenie v anglickom jazyku, čo tiež pomáha urýchliť vybavenie.
Pri zadávaní viacerých osôb sa odporúča nepridávať tieto osoby ako spolucestujúcich, ak chcete k jednotlivým osobám skenovať dokumenty osobitne. Deti do 12 rokov môžu byť uvedené ako spolucestujúci (už deň po 12. narodeninách sa na deti vzťahujú iné podmienky), adresu pobytu v Chorvátsku uvádzajte stručne.
Ak máte problémy s registráciou, kontaktujte chorvátske ministerstvo vnútra alebo chorvátsku políciu: pitanja@mup.hr, policija@mup.hr, ktoré spravujú portál EnterCroatia.

Na preplnenej pláži, kde nie je možné dodržať vzdialenosť 1,5 metra, budete potrebovať rúško. Foto: Unsplash/Hls 44
Aké sú podmienky vstupu pre deti?
Deti do 12 rokov (ak neprichádzajú z krajín tzv. Zeleného zoznamu ECDC), ale cestujú s rodičmi, ktorí majú osvedčenie o očkovaní (bez čakania 14 dní od druhej dávky), o prekonaní Covid-19 alebo negatívny PCR alebo RAT (antigénový) test, nemusia mať negatívny test alebo ísť do samoizolácie. Pri ceste zo „zelených“ krajín, vrátane Slovenska, sa nemusia preukazovať potvrdeniami ani rodičia.
Ak deti cestujú napríklad so starými rodičmi, odporúča sa mať písomný súhlas zákonného zástupcu alebo poručníka v chorvátskej alebo anglickej verzii (chorvátske pohraničné úrady však takéto doklady nevyžadujú).
Ak má dieťa iné priezvisko ako rodičia, s ktorými cestuje, je dobré mať pri sebe aj kópiu matričného dokladu (napr. rodného listu). Viac informácií o cestovaní s deťmi nájdete TU.
Ako je to s hraničnými kontrolami?
Najskôr treba myslieť na to, že tranzit cez Rakúsko, Slovinsko, Maďarsko, prípadne Bosnu a Hercegovinu alebo Srbsko sa riadi režimom platným v daných krajinách. Prehľad aktuálnych opatrení nájdete TU.
Zároveň, ak cestujúci bez zdržania prechádzali cez iné krajiny/regióny na hraničné priechody Chorvátska, mali by na hraničnom priechode preukázať, že sa nezdržiavali v tranzitných priestoroch. Len v takom prípade nebudú musieť predložiť dôkazy o vykonaní testov, očkovacie certifikáty či potvrdenia o prekonaní COVID-19, a vyhnú sa aj povinnej karanténe.
Ako sa vyhnúť kolónam?
S kolónami, neraz aj niekoľkohodinovými, treba určite počítať. Vyhnite sa teda dňom, keď sa striedajú turnusy zájazdov, najmä v sobotu. Prípadne zvážte skorý ranný príchod na hranicu, nie po 10:00 hod., resp. tesne pred obedom. Aktualizované informácie o zdržaní, uzavretých úsekoch a kolónach aj so zábermi live kamier nájdete TU.

Kaviarne môžu mať otvorené letné terasy, reštaurácie aj vnútorné priestory. Foto: Unsplash/Marko Kovic
Môžem cestovať v krajine bez obmedzení? Kde potrebujem rúško?
Cestovanie v rámci krajiny je bez obmedzení. V Chorvátsku je povinné nosenie rúšok vo všetkých zatvorených priestoroch (vrátane MHD) a otvorených priestoroch, teda na uliciach a iných verejných miestach, kde nie je možné dodržať vzdialenosť najmenej 1,5 metra.
Všetky podniky a zariadenia s občerstvením môžu predávať jedlá, nápoje a cukrovinky formou „take away“. Otvorené sú kaviarne na vonkajších terasách a reštaurácie aj v interiéri s dodržaním nariadení (rúška, dezinfekcia, dvojmetrový odstup).
Ako postupovať, ak sa objavia príznaky Covid-19?
Slovenským turistom odporúčame, aby bezodkladne informovali vlastníka, respektíve prevádzkovateľa ubytovacieho zariadenia, ktorý následne kontaktuje lekára v zmluvnej ambulancii. Ak bývate v kempe alebo máte prenajaté súkromné bývanie, volajte na tiesňovú linku 194.
Ak lekár potvrdí podozrenie, prevádzkovateľ zariadenia zabezpečí pre hosťa izolovanú izbu a požiada ho, aby v danom priestore zotrval až do príchodu epidemiológa a odobratia vzorky na testovanie, respektíve do organizovaného prevozu infikovaného pacienta do nemocnice.
V prípade nakazenia nie je možné opustiť nemocničné zariadenie bez súhlasu ošetrujúceho lekára a dokladu o bezinfekčnosti.
Zoznam testovacích miest v Chorvátsku nájdete TU.
Čo robiť pri návrate na Slovensko?
Chorvátsko je na našom cestovateľskom semafore zaradené medzi zelené krajiny. Po návrate je povinná registrácia na webe e-hranica pre všetkých, ak ste využili leteckú prepravu, je povinná aj registrácia na webe ministerstva dopravy. Aktuálnu vyhlášku ÚVZ o karanténe po návrate zo zahraničia nájdete TU.
Výnimky z karantény:
- zaočkovaní proti Covid-19, minimálne 21 dní od podania prvej dávky vakcíny (ale maximálne 90 dní alebo 12 mesiacov, podľa tabuľky nižšie),
- osoby, ktoré sa preukážu negatívnym antigénovým testom (nie starším ako 24 hodín), pričom tento test musí byť vykonaný na území susedného štátu alebo Slovenskej republiky,
- osoby, ktoré sa preukážu negatívnym PCR testom (nie starším ako 72 hodín), môže byť aj zo zahraničia,
- ľudia, ktorí prekonali ochorenie Covid-19 pred maximálne 180 dňami,
- deti a tínedžeri do 18 rokov
- osoby žijúce v spoločnej domácnosti, ak: sú zaočkované (najmenej 21 dní od podania prvej dávky), alebo pred menej ako 180 dňami prekonali ochorenie Covid-19, alebo majú menej ako 18 rokov.
- Osoby, ktoré nespadajú do výnimiek, musia absolvovať povinnú karanténu, ktorá sa skončí bez vykonania testu a pri bezpríznakovom priebehu dovŕšením jej 14. dňa, alebo obdržaním negatívneho výsledku antigénového alebo PCR testu, ktorý možno vykonať okamžite po návrate.
- Karanténa sa týka aj všetkých osôb v spoločnej domácnosti (okrem výnimiek spomenutých vyššie), končí sa súčasne s izoláciou osoby, ktorá prišla zo zahraničia.
Nové pravidlá karantény od 9. júla
Pravidlá pre cestovateľov sa od 9. júla zmenia. Už nebude podstatné to, z akej krajiny ste prišli, ale to, či ste zaočkovaní. Pôvodný cestovateľský semafor, ktorý delil krajiny na tri farby, sa ruší.
Nezaočkovaní cestujúci sa budú musieť registrovať v eHranici a ísť do povinnej karantény, ktorú si môžu skrátiť negatívnym výsledkom PCR testu najskôr 5. deň od príchodu.
Zaočkovaní cestujúci sa len preukážu potvrdením o očkovaní (Covid pass alebo certifikát o očkovaní s QR kódom).