Elizabeth Holmes, 39-ročná zakladateľka skrachovanej spoločnosti na krvné testy Theranos, sa z pozície niekdajšej miliardárky v Silicon Valley dostala až do väzenia. V utorok 30. mája nastúpila na svoj 11-ročný trest odňatia slobody v ženskej väznici s minimálnym stupňom stráženia v meste Bryan v americkom Texase.
Firma Theranos, ktorú založila v roku 2003, bola v priebehu približne desiatich rokov ocenená až na 9 miliárd dolárov. Americký Forbes označil zakladateľku ešte v roku 2014 za najmladšiu miliardárku, ktorá sa vypracovala vlastným úsilím.
Podvod s prístrojmi
Pád Holmesovej aj Theranosu sa začal písať v roku 2015, keď Wall Street Journal odhalil, že firma sa spoliehala na iné prístroje na krvné testy namiesto vlastného zariadenia známeho ako „Edison“. Keď používala vlastné prístroje, pacienti dostávali nepresné diagnózy.
V roku 2016 s ňou americká sieť lekární Walgreens ukončila zmluvu a všetkých 40 centier Theranosu v priestoroch tejto siete zatvorili. Theranos sa rýchlo dostal do hľadáčika úradov, najmä Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC), Úradu pre potraviny a liečivá (FAC) a ministerstiev zdravotníctva v Pensylvánii a v Arizone.
Theranos skončil v roku 2018 po tom, čo SEC obvinil Holmesovú z podvodu a nariadil jej, aby zaplatila pokutu 500-tisíc dolárov a vzdala sa všetkých svojich akcií vo firme.
Pri obhajobe útočila na expartnera
Holmes aj jej bývalý životný a podnikateľský partner Ramesh „Sunny“ Balwani boli v júni 2018 obvinení z deviatich prípadov podvodu a dvoch prípadov sprisahania s cieľom spáchať podvod.
Holmesovej obhajoba zvaľovala vinu za zlyhanie firmy na iných – vrátane Balwaniho, bývalého prevádzkového riaditeľa Theranosu. O ňom tiež tvrdila, že ju počas ich vzťahu vystavil emocionálnemu a sexuálnemu násiliu.
Po štyroch mesiacoch súdneho procesu ju súd minulý rok uznal za vinnú, a to v štyroch bodoch podvodu investorov. Holmes odsúdili na 11 rokov a 3 mesiace väzenia. Holmes pritom zbavili obvinenia vo všetkých bodoch, ktoré sa týkali negatívneho vplyvu služieb Theranosu na pacientov.
Balwaniho uznali vinným z 13 bodov obžaloby, ktoré sa týkali podvádzania investorov aj pacientov. Na výkon svojho 13-ročného trestu už nastúpil. Okrem výkonu trestu vo väzení dostali Balwani aj Holmes príkaz zaplatiť investorom odškodné vo výške 452 047 268 dolárov.
Pôvodne mala Holmes začiatok výkonu trestu stanovený na 27. apríla, jej pokus o odvolanie proti rozhodnutiu súdu však nástup oddialil – hoci odvolanie bolo zamietnuté.
Získajte výber najlepších správ
Prihláste sa na odber Newslettra Forbes Espresso a získavajte exkluzívne postrehy a rady od úspešných podnikateľov, odborníkov a inšpiratívnych lídrov z rôznych odvetví.
Pri vyplnení emailu súhlasím so spracovaním osobných údajov.
Ďakujeme za vaše prihlásenie! Vitajte v komunite Forbes.
Zázračné dieťa
Holmes opustila Stanfordovu univerzitu ako 19-ročná a založila spoločnosť Theranos. Firma ponúkala technológiu, ktorá sľubovala, „že odhalí aj komplikované lekárske diagnózy iba s pomocou niekoľkých kvapiek krvi“.
V začiatkoch podnikania využila peniaze, ktoré mala pôvodne na školné. Za vyše roka sa jej však podarilo vyzbierať až 6 miliónov dolárov. Získala si aj podporu bývalého ministra zahraničných vecí USA Georgea Schultza, ktorý pôsobil v predstavenstve Theranosu, a taktiež investície od miliardárov Ruperta Murdocha a Larryho Ellisona.
Zhruba rok po tom, ako ju americký Forbes vyhlásil za najmladšiu miliardárku na svete, ocenil čistý majetok Elizabeth Holmes na nulu. Teraz si matka dvoch malých detí a manželka Billyho Evansa, dediča siete Evans Hotel Group, začína odpykávať svoj trest.
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Darreonna Davis.