Prechádzal som prázdnymi ulicami vedúcimi do Vatikánu, slnko ešte nevyšlo. V túto skorú hodinu je Rím tajomne tichý, bez davov turistov, sirén a skútrov. Cestou som nestretol ani jediného človeka.
O 5.30 h sa mám stretnúť pri vchode do Vatikánskych múzeí s pánom, vďaka ktorému môžem súkromne na dve hodiny vidieť Vatikán. Pre verejnosť sa otvára počas týždňa o 9.00 h a mojou jedinou úlohou je otvoriť všetkých 300 miestností, vrátane vnútorných brán, dverí a okien, rozsvietiť svetlá, kochať sa tichom a užiť si Sixtínsku kaplnku bez turistov.
Sám v Galérii máp. Foto: Jim Dobson pre Forbes USA
Exkluzívny zážitok
Aby som tento exkluzívny zážitok mohol zažiť, prihlásil som sa na webe Walks of Italy. Trávim tak skoré ráno s legendárnym vatikánskym „pánom kľúčov“ a po anglicky hovoriacim sprievodcom. Po otvorení obrovských oceľových vchodových dverí osvetlil kľučiar baterkou tmavé miestnosti pred nami a moje dobrodružstvo sa začalo.
Tento zážitok vás prevedie mnohými úžasnými miestami Vatikánu, vrátane nádhernej Galérie máp, Galérie svietnikov, Rafaelovej miestnosti a ďalších miest. Končí sa návštevou Sixtínskej kaplnky. Dostanete zapečatenú obálku s malým železným kľúčikom na odomknutie malých, skromných drevených dverí do raja vnútri.
Kľúče k dverám Vatikánu. Foto: Jim Dobson pre Forbes USA
Pán kľúčov je očarujúci muž menom Alessio, ktorý mi odovzdal stovky starých kľúčov a vyrazili sme do tmy. Do miestností, v ktorých sme rozsvecovali svetlá, aby sme odhalili dramatické pohľady na umelecké diela, sme sa odviezli v starodávnom výťahu so sedačkami. Je to obrovský rozdiel oproti typickej prehliadke Vatikánu. Nemáte veľa času na objavovanie všetkej nádhery, pretože si musíte spraviť prácu skôr, ako mesto zaplavia davy turistov.
Pokračovali sme v rozsvecovaní Rafaelových izieb, otvorili sme okná do nádvoria Belvederu, žasli sme nad Galériou máp a otvorili okná v Galérii tapisérií. Potom sme vošli do Sixtínskej kaplnky, kde som mohol stráviť 20 minút a sám obdivovať Michelangelove diela.
Alessio Censoni, vatikánsky kľučiar. Foto: Jim Dobson pre Forbes USA
Fotografovanie bolo povolené všade okrem Sixtínskej kaplnky. Ja som však dostal súhlas odfotiť si slávnu kaplnku zvnútra pod podmienkou, že fotografie nezverejním na sociálnych sieťach. Sú to rozhodne vzácne osobné zábery. Keď si splníte povinnosť pripraviť Vatikán pre verejnosť, môžete preskúmať múzeum sami.
Koľko to stálo?
Tento zážitok nie je pre každého a je dosť drahý, cena sa začína na 349 eurách na osobu. Je to jeden z najdrahších spôsobov, ako vidieť Vatikánske múzeá, a zvyčajne sa na ňom zúčastňuje do 20 osôb.
Iné VIP spoločnosti zabezpečujú dekadentnejšie súkromné zážitky, také, aké dostávajú celebrity a hodnostári. Tam sa náklady môžu vyšplhať až na tisícky eur. Keď som vyšiel z múzeí, prešiel som okolo tisícov ľudí, ktorí stáli celé hodiny v rade: účastníci masových zájazdov, jednotlivci aj rodiny s deťmi. Som skutočné šťastný muž.
Foto: Jim Dobson pre Forbes
Dlho som sa rozprával so Stephenom Oddom, viceprezidentom Hornblower Group a prezidentom a zakladateľom spoločnosti Walks, ktorá ponúka exkluzívne zážitky pod značkou City Experiences.
„Začali sme vytvorením širšej siete sprievodcov, ktorých sme preverili, spojili sme partnerstvá s atrakciami, aby sme mali produkty konzistentnej kvality,“ hovorí Oddo. „Môžeme zaručiť, že sprievodcovia sú vysoko kvalitní,“ dodáva. „Máme vzťahy s každým od Vatikánu cez Koloseum, Louvre, Tower of London, parlament v Londýne až po Niagarské vodopády. Spolupracujeme so všetkými týmito veľkými pamiatkami a atrakciami, aby sme ponúkli nové zážitky.“
Dodáva, že kedysi boli takéto zážitky vyhradené len pre pár vyvolených. „Prečo by ste mali zaplatiť 15-tisíc dolárov za plavbu, aby ste mali prístup k takémuto zážitku? Prečo to nesprístupniť ľuďom na pravidelnej báze? Zážitok s kľučiarom bol dostupný len za obrovskú sumu. Keď to chcel Justin Bieber zažiť sám, zaplatil za to 10-tisíc dolárov. Chceme to urobiť prístupnejšie.“
Budúce VIP ponuky budú zahŕňať Anglicko a Francúzsko, vrátane kľúčovej ceremónie v Tower of London. A v Seville ponúkajú prehliadku Alcazaru bez davov turistov za 98 dolárov. Vo Florencii je možnosť VIP prehliadky Dómu a možnosť pozrieť sa na sochu Dávida, ako aj návšteva terasy fasády Dómu. Pri Niagarských vodopádoch je jedným z najpredávanejších nových produktov Severnej Ameriky prvá loď bez davov turistov.
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Jim Dobson.